Były radca prawny Gminy Zabierzów: ” jak dotąd samowole, które odbywają się na tamtym terenie to jest nic, w porównaniu do samowoli, na których została przyłapana Gmina”

Radca prawny Mikołaj Miścicki do niedawna był radcą prawnym w Urzędzie Gminy Zabierzów. Tak wypowiedział się kończąc swoją współpracę:

 

Na ostatniej sesji Rady Gminy Zabierzów wywiązał się m.in. taki dialog:

Radca Prawny Piotr Tarkowski zapytał Pana Mikołaja Miścickiego, czy podczas obecności na posiedzeniu Komisji Planowania przedłożył odpowiednie pełnomocnictwo, czy też pełnomocnictwo zostało mu udzielone w inny sposób.

Pan Mikołaj Miścicki odpowiedział, że nie pamięta czy składał pełnomocnictwo w formie dokumentu. Dodał również, że sposób dyskusji powinien być stosowny do ważności obrad, które są prowadzone.

Radca Prawny Piotr Tarkowski zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 52 ust. 1 Kodeksu Etyki Pan Miścicki występując jako pełnomocnik, narusza zasadę lojalności wobec poprzedniego klienta i działa w ramach konfliktu interesu, ponadto można mniemać, że jego kolejne działania mogą spowodować ujawnienie tajemnicy prawnie chronionej i tajemnicy radcowskiej, ponadto pełnomocnik może się posłużyć informacją, którą pozyskał w czasie obsługi poprzedniego klienta.

Pan Mikołaj Miścicki odpowiedział, że w tym momencie sugeruje się mu, że posiada wiedzę tajną na temat rzeczy, które działy się w Urzędzie Gminy. Wskazał, że obecnie omawiany temat dotyczy planów przestrzennych, a tutaj nie ma żadnych tajemnic. Nie zgodził się, z zarzutem Radcy Prawnego Piotra Tarkowskiego. Pan Miścicki wyjaśnił w tym momencie, że uczciwie wykonuje swoją pracę i podpisuje się pod tym co powiedział Wiceprzewodniczący Andrzej Krawczyk, że zamysł planu był zupełnie inny niż przedstawiony rezultat. Wszystko sprowadza się do tego, że było wypracowane w drodze kompromisu pewne rozwiązanie, czyli zrobienie planu dla jednostki planistycznej w celu wyniesienia konfliktu na zewnątrz, aby rozsądził to kompetentny organ. Obecnie Rada otrzymuje plan, który w ogóle nie rozwiązuje konfliktu, a wręcz przeciwnie, dodatkowo go zaognia i staje tylko po jednej stronie. Wskazał, że przed chwilą Pan Zastępca Wójta powiedział, że dochodzi do pogorszenia sytuacji prywatnych właścicieli, czyli jest to działanie odmienne od tego, które było zawarte w uchwale kierunkowej z 2010 r. Jednocześnie można usłyszeć, że w planie chodzi również o legalizację samowoli, popełnionej przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. W związku z tym stwierdził, że jednym robi się krzywdę poprzez sporządzenie takiego planu, a drugich się premiuje. Należałoby na wstępie zapytać, czy jest zgoda na wyłączenie z produkcji rolnej i leśnej terenu, po którym ma biec ten gazociąg. Są to przecież tereny przeznaczone na coś innego. Podsumował, że plan niesie za sobą wiele kontrowersji. Wiadome jest, że urządzenie węzła parkingowego z drogą i mostem nad Rudawą, na pewno jest większym zagrożeniem dla środowiska i przyrody, niż np. hodowla zwierząt. Dodał, że argumentacja Pana Zastępcy Wójta nie jest przekonująca.

(…)

W tym momencie został puszczony krótki film o terenach Błoń Zabierzowskich i Rogatego Rancza.

 Pan Zastępca Wójta powiedział, że jest to sytuacja, w której właściciele najpierw robią co chcą, gdzie chcą i jak chcą, a później wywierają nacisk, aby Gmina to wszystko usankcjonowała, zalegalizowała i wprowadziła do dokumentów prawa miejscowego lokalnego.

Pan Mikołaj Miścicki odpowiedział, że jak dotąd samowole, które odbywają się na tamtym terenie  to jest nic, w porównaniu do samowoli, na których została przyłapana Gmina. Zwrócił uwagę, że nie należy zarzucać sobie wzajemnie złej woli, samowoli i obrażania, bo nie tędy droga.

Pani Przewodnicząca przekazała, że uchwalanie planu zaczyna się od głosowania, którego celem jest stwierdzenie, że nie narusza on ustaleń Studium (zgodnie z Art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który przywoływała na wstępie).

Protokół z sesji Rady Gminy Zabierzów dostępny jest tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s