O PSZOK-u na marcowej sesji Rady Gminy Zabierzów

Na marcowej sesji Rady Gminy Zabierzów poruszona została sprawa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).

Radna Dorota Kęsek zapytała, co zostało zrobione w sprawie utworzenia PSZOK, a jeśli nic to dlaczego. Nadmieniła, że posiada informację, że punkt w Rudawie był jedyną możliwą lokalizacją, ale tam protestują mieszkańcy. Plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał innej lokalizacji dla PSZOKu, szczególnie na działkach mienia komunalnego, więc Pani Radna zapytała, czy jest coś wiadomo w tym temacie. Zapytała również, dlaczego nie są podejmowane żadne kroki w tym kierunku, skoro Radni byli przekonywani, że utworzenie PSZOKu jest wymogiem ustawowym. Pani Radna powiedziała, że skoro PSZOK ma być tworzony, to warto byłoby się zabrać za to jak najszybciej, ponieważ WFOŚ daje gminom dofinansowanie (co najmniej 20% kosztów kwalifikowanych) na utworzenie takiego punktu.

Pani Radna Kęsek kierując swoją wypowiedź do Kierownik Anny Trojan powiedziała, że nie jest tak, że pracownicy w gorszy sposób doręczają nakazy czy decyzje niż poczta. Dodała, że jeśli chodzi o przepisy ordynacji podatkowej, to ustalają one dokładnie identyczne tryby doręczeń i awizowania przesyłek, bez względu na to kto je doręcza. Pani Radna powiedziała, że pracownicy są ci sami od lat, i wykonywali oni swoją pracę perfekcyjnie. Ponadto nigdy nie miała skarg na pracowników Referatu Podatków, w kontekście roznoszenia decyzji do domów. Pani Radna wskazała, że problem był wtedy, gdy nakazy roznosili gońcy. Podsumowała, że jeśli Rada chce aby było taniej, to właśnie ona podejmuje w tej kwestii decyzje np. w budżecie ustalając środki na administrację. Dodała, że w całym Krakowie to pracownicy roznoszą decyzję i każdy szuka oszczędności.

Zastępca Wójta powiedział, że jeśli chodzi o PSZOK to Gmina nie czyni żadnych kroków w celu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego do wyznaczenia nowego punktu lokalizacji, ponieważ analiza była już kiedyś wykonana i wiązałaby się ze zmianą nie tylko planu, ale i studium. Inny punkt nie został znaleziony. Jeśli chodzi o zabezpieczenie punktu dla mieszkańców, to na razie funkcjonuje system zbierania odpadów wielkogabarytowych, ale Pan Zastępca prowadził rozmowy z Burmistrzem Krzeszowic, gdzie punkt będzie budowany i w przypadku nie znalezienia nowej lokalizacji w Gminie Zabierzów, zostaniemy przyłączeni do punktu w Krzeszowicach.

Przypomnę, że mimo wielokrotnych zapewnień ze strony wójt Elżbiety Burtan na stronie internetowej Urzędu Gminy Zabierzów w dalszym ciągu mamy informację o planach gminy odnośnie do utworzenia PSZOK-u w Rudawie przy ul. Dunajewskiego. Apeluję do władz gminy o zmianę tej informacji wobec kategorycznych deklaracji ze strony władz gminy. Jeśli deklaracje te traktować poważnie, to informacja na stronie internetowej wprowadza w błąd i budzi niepotrzebny niepokój.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s