„Wezwanie”

Początek ostatniej sesji Rady Gminy Zabierzów (24.02.2017 r.) po ustaleniu porządku obrad rozpoczął się taką sprawą:

Radny Edmund Dąbrowa wskazał, że został poproszony przez Pana Wiesława Olka, aby w przypadku zgłoszenia punktu związanego z jego wezwaniem na sesję, przesunąć go na początek porządku obrad, gdyż nie ma wiele czasu.

Pan Wiesław Olek wytłumaczył, że został poproszony o przybycie na sesję, prawdopodobnie w związku z piosenką, którą napisał. Zapytał, w jakim celu został wezwany.

Pani Przewodnicząca zapytała, przez kogo został zaproszony.

Pan Wiesław Olek odpowiedział, że dostał telefon od Pani Dyrektor GOKu i Pani Agnieszki Mleczko, aby stawił się o godz. 9:00 na sesję Rady Gminy.

Pani Przewodnicząca odpowiedziała, że Rada nie zgłasza takiego wniosku, dlatego dyskusja jest bezprzedmiotowa.

(…)

Pani Aleksandra Małek powiedziała, że poczuła się wywołana do odpowiedzi w związku z wypowiedzią Pana Wiesława Olka z początku sesji. Wyjaśniła, że nie zapraszała Pana Olka na dzisiejszą sesję. Tłumaczy, że otrzymała telefon z Biura Rady, aby stawiła się na sesję i przyniosła ze sobą tekst piosenki, jaką Pan Olek zaśpiewał podczas kwartalnego spotkania seniorów. W związku z tym, że Samorządowe Centrum Kultury nie nabyło od autora tekstu żadnych praw autorskich, Pani Małek nie przyniosła tego tekstu ze sobą. W związku z tym, Pani Małek przekazała Panu Olkowi, że jeśli chce, może przyjść na sesję Rady Gminy i odpowiedzieć na pytania Państwa Radnych.

(…)

Radny Stanisław Dam zwrócił się do Pani Aleksandry Małek mówiąc, że jest takie stare polskie przysłowie: „Gość w dom, Bóg w dom”.  Powiedział, że nie wierzy, iż zarówno Pani Aleksandra jak i Pani Wójt nie znały wcześniej tekstu ballady, która została okrzyknięta hitem.

Pani Wójt poprosiła, aby Radny Dam nie insynuował jej takich rzeczy, ponieważ pierwszy raz usłyszała tą piosenkę na spotkaniu kwartalnym seniorów. Poprosiła również, aby Radny Dam przestał ją cały czas zaczepiać i obrażać podczas sesji Rady Gminy, ponieważ będzie zmuszona załatwić tą sprawę w inny sposób.

Radny Stanisław Dam powiedział, że w jego skrzynce były 3 zaproszenia, a nigdy tylu nie miał. Wytłumaczył, że nie poszedł na to spotkanie z braku czasu, ale usłyszał komentarze, że Radni byli tam obrażani. Powiedział do Pani Małek, że jeśli się zaprasza gości, to się ich szanuje, a nie poniewiera. Zapytał jak teraz ma wyglądać współpraca Rady z SCKiP. Pan Radny dodał również, że Pani Agnieszka, która musiała wiedzieć o tym wszystkim wiedzieć, powinna ostatni dzień pracować w Samorządowym Centrum.

(…)

Pani Przewodnicząca zwróciła się do Pani Małek mówiąc, że nie może być, iż zaprasza się Radę na uroczystości i stawia się ją w tak niekomfortowej sytuacji. Wskazała, że to Pani Dyrektor bierze odpowiedzialność za to, co jest przedstawiane na takich spotkaniach. Dodała, że gdyby była tam osobiście, lub byłby tam Pan Wiceprzewodniczący, to czuliby się równie niekomfortowo. Pani Przewodnicząca przekazała, że zarówno Ona, jak i Radni posiadają relację z tego spotkania. Mieszkańcy, którzy byli obecni na tym spotkaniu, poinformowali Radnych, że wystąpienie dotyczyło działalności Rady Gminy. Pani Przewodnicząca powiedziała, że na przyszłość, jeśli będzie zapraszana na uroczystości w Samorządowym Centrum Kultury, to będzie miała obawy, nie wiedząc co się może tam zdarzyć. Wskazała, że utożsamia cały organ uchwałodawczy jakim jest Rada, i nie życzy sobie takich sytuacji. Tym bardziej, że spotkania odbywają się w jednostce organizacyjnej Urzędu Gminy. Pani Przewodnicząca podsumowała, że nie ustosunkowuje się do treści zawartych w piosence, ale do konkretnej sytuacji. Nie życzy sobie, aby Rada była w ten sposób zaskakiwana, a w tego typu piosenkach analizowano i oceniano działalność Rady. Dodała, że zdanie to wyraża w imieniu wszystkich Radnych i poprosiła, aby ich więcej nie obrażać. Rada powinna być szanowana i czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Źródło: protokół z sesji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s