Spotkania w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – dlaczego nie informuje się o ich celu?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do bardzo ważna rzecz. Bardzo dobrze, że są organizowane spotkania w związku z planami jego zmiany.

W tych okolicznościach chciałbym zwrócić uwagę na dwie kwestie, które budzą pewne wątpliwości w związku z zaplanowanymi spotkaniami w poszczególnych miejscowościach. Pokażę to na przykładzie informacji w Sołectwie Rudawa.

Po pierwsze, w zamieszczanych informacjach brak jest odpowiedniej informacji o celu spotkania. Cała informacja o spotkaniu jest następująca:

„Sołtys Wsi Rudawa zaprasza na spotkanie w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Rudawie (świetlica wiejska – Rynek 2), które odbędzie się dnia 14.10.2016 r. w godzi. 17.15 – 19.00”.

Wydaje mi się, że jeżeli taka informacja jest już przekazywana, organizowane jest spotkanie, to warto w minimalnym zakresie poinformować mieszkańców czemu to spotkanie ma służyć. Przecież taka informacja umożliwiłaby chociażby odpowiednie przygotowanie się zainteresowanych mieszkańców do spotkania, czy też w ogóle rozsądne podjęcie decyzji, czy na to spotkanie warto w ogóle przyjść. Inna sprawa to kwestia szacunku do mieszkańców o poświęcanego przez nich czasu.

Po drugie, chciałbym zwrócić uwagę na termin spotkania – w przypadku Sołectwa Rudawa ma się ono odbyć 14 października (piątek). Informacja o nim na stronie internetowej Sołectwa Rudawa pojawiła się dopiero 11 października (wtorek). Z pewnością nie jest to okres w którym wszyscy mieszkańcy będą w stanie zmienić swoje plany i przyjść na spotkanie.

Dlaczego o tym piszę? Przede wszystkim dlatego, aby przy kolejnych spotkaniach tego rodzaju pamiętać o tym, aby mieszkańców w odpowiedni sposób informować o celu spotkania, a spotkanie organizować z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście jeżeli chcemy mieć rzeczywisty dialog z mieszkańcami, a nie chodzi tylko o „odfajkowanie”, że spotkanie takie odbyło się.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s