KRAKÓW: bada pole elektromagnetyczne stacji telefonii komórkowej – ZABIERZÓW: zlecenie badań szkodliwości radarów byłoby naruszeniem dyscypliny budżetowej?

Dzisiaj w mediach pojawiła się informacja o tym, że Miasto Kraków zakupi urządzenia, dzięki którym mieszkańcy będą sami mogli zmierzyć natężenie pola elektromagnetycznego, które jest emitowane przez stacje telefonii komórkowej. Prezydent Jacek Majchrowski wskazał, że są prowadzone badania na temat wpływu pola elektromagnetycznego na otoczenie, ale wyniki – w zależności od tego, kto zleca badanie – są różne. Oświadczył: „Nie czekając na zmianę prawa w tej materii, postanowiliśmy sami zakupić urządzenia, które będą mierzyć pole elektromagnetyczne i udostępniać mieszkańcom informacje o tego typu zanieczyszczeniach” (więcej w artykule: Jak zmierzyć natężenie pola elektromagnetycznego? Krakowianie dostaną urządzenia).

Przy lekturze powyższego artykułu przypomniała mi się niedawna interpelacja jednego z radnych z Zabierzowa. Zwrócił się on o zlecenie przez Urząd Gminy przeprowadzenia badań przez niezależną instytucję w sprawie szkodliwości oddziaływania radarów, tj. w Brzoskwini i w Zabierzowie. Co na to Urząd Gminy Zabierzów? Odpowiedź przesłała Anetta Kucharska. Wynika z niej, że taka czynność… byłaby naruszeniem dyscypliny budżetowej (więcej we wpisie: Nie będzie badań w sprawie szkodliwości radarów?).

Wychodzi więc na to, że gmina może podejmować działania aby zmierzyć pole elektromagnetyczne stacji telefonii komórkowej, a nie może badać szkodliwości oddziaływania radarów. Czy takie mamy prawo? Proponowałbym wrócić do tego tematu na sesji Rady Gminy Zabierzowa, wskazują, na otrzymaną odpowiedź z Gminy Zabierzów i powyższy przykład z Krakowa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s