„Nie jesteśmy organem do kontrolowania zgodności zachowań organizatorów z przepisami prawa”

Protokół sesji Rady Gminy Zabierzów z 30 maja 2014 r. (fragment, podkr. red.):

– Kolejna interpelacja dotyczyła imprezy zorganizowanej na terenie Błoń Zabierzowskich. W pierwszej kolejności Radna zapytała o nazwę „Błonia Zabierzowskie„  – kto nadał takową nazwę. Poza tym Radna przypomniała, iż zwracała się na poprzedniej sesji z zapytaniem do Wójta Gminy, kto wydał pozwolenie na organizację tej imprezy oraz na sprzedaż alkoholu. W odpowiedzi Pani Radna uzyskała informację, iż odbędzie się impreza masowa o charakterze artystyczno – plenerowo – rozrywkowym na łąkach na przeciwko Rogatego Rancza. Organizator oświadczył we wniosku, że nie przewiduje się sprzedaży pożywienia (jedzenia i picia) oraz  napojów alkoholowych na terenie imprezy masowej. W związku z tym Pani Radna pyta kto i kiedy wydał zezwolenie na tą imprezę ? Radna zadaje to pytanie w kontakście udzielonej odpowiedzi na interpelacje dwa tygodnie przed organizacją imprezy, w sytuacji gdy faktycznie podczas tej imprezy było sprzedawane jedzenie i picie w tym alkohol

Dodatkowo Radna wnioskuje o przekazanie wykazu punktów sprzedaży alkoholu z terenu gminy oraz wykazu zezwoleń jednorazowych na sprzedaż alkoholu na terenie gminy.

Do niniejszej interpelacji Radna przekazała swój komentarz. Na terenach najcenniejszych przyrodniczo, na terenach gdzie w planach miał być poszerzony rezerwat przyrody, w terenach, gdzie nie wolno wyciąć ani jednego drzewa wokół wałów Rudawy doszło do dewastacji. Radna zwróciła uwagę, że na terenach tak cennych przyrodniczo odbywają się imprezy, na których wszyscy dobrze się bawią. Radna pyta, dlaczego na obszarze gdzie sami ustalamy przepisy, gdzie wprowadzamy zakaz wycinki drzew, jakiekolwiek zabudowy dopuszczamy do organizacji imprez masowych. Radna zwraca również uwagę, że karygodnym jest urządzanie pokazu sztucznych ogni w okresie lęgowym ptaków.

Częściowej odpowiedzi na interpelację w trakcie sesji udzielił Pan Mikołaj Miścicki. Aby nadać urzędową nazwę obiektowi fizjograficznemu niezbędny jest wniosek właściwej Rady Gminy oraz decyzja Ministra. W tym przypadku takowej nie było i nikt za pośrednictwem Rady Gminy Zabierzów nie zwracał się z wnioskiem o zatwierdzenie nazwy terenu, którym posługuje się organizator imprezy.

Kwestia odpowiedzi na interpelację z poprzedniej sesji.  Tu kluczową jest data przygotowania dla Pani odpowiedzi. Na ten dzień stan sprawy był dokładnie taki, jaki opisany jest w piśmie do Pani. Po tym czasie wpłynął do Urzędu wniosek o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, jednak nie w tym miejscu gdzie organizowana jest impreza masowa, a naprzeciwko w tzw. starym Rogatym Ranczo w związku z organizowanym Festynem Piwnym i tu pierwszy raz pojawiła się ta nazwa. Zezwolenie zostało wydane, jednak zaznaczam, że nie w związku z imprezą masową. Kwestia ilości organizowanych w tym czasie imprez w tamtym miejscu jest w gestii innych organów, nie Wójta Gminy Zabierzów. Nie jesteśmy organem do kontrolowania zgodności zachowań organizatorów z przepisami prawa. My sprawdzamy wniosek i ewentualnie wyciągamy wnioski w sytuacji podobnych postępowań, gdy doszło do nieprawidłowości. Podsumowując, nie mieliśmy wniosku o imprezę masową o nazwie Festiwal Piwny. Konsekwencje wobec organizatorów powinni wyciągnąć organy do tego uprawnione.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s