„Naprawienie”, „oczyszczenie”, „obniżenie”, czyli o kosztach ozdób świątecznych raz jeszcze

Ostatnio pisałem na temat wysokości kosztów ozdób świątecznych (Kosztowne ozdoby świąteczne – a może tak konkurs dla mieszkańców?). Tekst ten wymaga pewnego uzupełnienia. Warto bowiem przypomnieć również to co na ten temat napisano styczniowym dodatku miesięcznika Gminy Zabierzów „Znad Rudawy” (styczeń 2016, nr 1).

Jak wcześniej wspomniałem gmina Zabierzów poniosła następujące koszty:

  1. Z tytułu dostawy, naprawy i montażu elementów oświetlenia świątecznego na terenie gminy Zabierzów koszt wyniósł 99.378,58 zł.
  2. Łączny koszt najmu choinki stojącej na zabierzowskim rynku wraz z dekoracją, w tym montażem i demontażem wyniósł 27.014,40 zł.

W swym czasopiśmie gmina o kosztach tych informacji oczywiście nie zamieściła. Z opublikowanego tekstu pt. Świąteczne dekoracje w naszej gminie (s. 4) można wręcz odnieść wrażenie o szczególnej gospodarności gminy w tym zakresie:

Łącznie zainstalowano 257 tych elementów słupowych. Większość z nich pochodzi z lat ubiegłych, trzeba było niektóre naprawić i odczyścić. W tym roku dokupiono 50 nowych elementów. Od trzech lat do oświetlenia świątecznego nie stosuje się tradycyjnych żarówek, lecz oświetlenie ledowe, co znacznie obniżyło koszty energii elektrycznej (podkr. red.).
„Naprawienie”, „oczyszczenie”, „obniżenie”… Po prostu same oszczędności. Szkoda, że nie podano kosztów tych ozdób. Może wówczas mieszkańcy mieliby na ten temat nie inne wyobrażenie?
Reklamy

3 thoughts on “„Naprawienie”, „oczyszczenie”, „obniżenie”, czyli o kosztach ozdób świątecznych raz jeszcze

  1. Polak, a zwłaszcza Zabierzowianin zawsze zawistny. Chce mieć ładną miejscowość, ale najlepiej jak by to zrobić za darmo i cudzymi rękami. Jeśli ktoś coś zrobi to zawsze szuka się drugiego dna. Moim zdaniem super wyglądał Zabierzów w okresie świątecznym. Tak trzymać Pani Wójt. Wiadomo kto krytykuje. Ci ludzie wszystko teraz chcą zniszczyć!

    Polubienie

    1. Tu nie chodzi o żadną zawiść, tylko o dyskusję na temat sposobu wydatkowania publicznych środków. Takiej dyskusji właśnie m.zd. w gminie Zabierzów brakuje. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że w „gminnej” gazecie ukazuje się informacja o tych ozdobach w kontekście oszczędności, bez podawania wydatków na ten cel. Problem gminy Zabierzowa doskonale widać w Pana/Pani wypowiedzi – słowa krytyki (tak przecież potrzebnych do budowania społeczeństwa obywatelskiego) od razu spotykają się z zarzutem „Wiadomo kto krytykuje. Ci ludzie wszystko teraz chcą zniszczyć!”. Przepraszam, ale zupełnie nie rozumiem tej wypowiedzi. Jacy „ludzie”? Co chcą „zniszczyć”? Kiedyś w podobny sposób walczono z tzw. kapitalistami. Dla niektórych jak widać jeśli chodzi o sposób dyskusji czas się zatrzymał.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s