Opinia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na temat zagrożeń związanych z działalnością wydawniczą wydawniczą prowadzoną przez samorządy lokalne a praktyka Zabierzowa

Zwłaszcza w kontekście wydawania czasopisma „Znad Rudawy” warto zapoznać się z opinią Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na temat zagrożeń związanych z działalnością wydawniczą wydawniczą prowadzoną przez samorządy lokalne.

Jakie mogą to być zagrożenia pokazuje najlepiej numer tego czasopisma z listopada 2014 r. ze znamiennym tytułem Kandydaci na wójta „za pięć dwunasta” – czy wiedzą co to znaczy zarządzać gminą?

Na co zwraca uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka? O to podstawowe zarzuty.

Po pierwsze, wskazuje generalnie, że jednym z głównych zagrożeń dla swobody wypowiedzi jest powszechna praktyka wydawania prasy o zasięgu lokalnym przez jednostki samorządu terytorialnego.

Po drugie, działalność wydawnicza nie powinna przybierać kształtu wydawania zwykłego tytułu prasowego, w którym komentowana jest bieżąca polityka lokalna.

Po trzecie, jest to zagrożenie dla prasy lokalnej, która jest wypierana z rynku.

Po czwarte, z uwagi na wysoki stopień upolitycznienia mediów, działalność wydawnicza powinna ograniczać się do publikacji biuletynu informacyjnego w którym zamieszczane byłyby obiektywne informacje użyteczności publicznej, ewentualnie publikacje związane z promocją gminy czy powiatu.

Opinia została podpisana przez dr. Adama Bodnara, obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak wskazuje na swojej stronie internetowej HFPCz „od wielu lat podejmuje [ona] działania w sprawie problemu nadużywania przez prasę samorządową pozycji dominującej na lokalnym rynku, m.in. poprzez publikowanie reklam po niższych cenach. Owocem tych działań były dwie konferencje: Wolność słowa w prasie lokalnej. Prasa lokalna a normy ochrony konkurencji i pluralizm medialnye oraz Media lokalne i regionalne w Polsce, a także Stanowisko Uczestników Konferencji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Izby Wydawców Prasy z dn. 29 października 2009 w sprawie warunków ochrony konkurencji na rynku prasy lokalnej. Co ciekawe w przypadku czasopisma „Znad Rudawy” mamy nie tylko cennik reklam, ale także informację, że „istnieje możliwość zamieszczania artykułów sponsorowanych dostarczonych bezpośrednio od zainteresowanych”.

c.d.n.

PC

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s